Startuje konkurs FIO - Mazowsze Lokalnie
Czytaj więcej ...Kwestujemy po raz szósty!
« powrót 2012-10-22W tym roku, 1 listopada, Stowarzyszenie „Fabryka Feniksa” po raz szósty organizuje na żyrardowskim cmentarzu akcję „Ratujmy naszą historię od zapomnienia”. Wspólnie z młodzieżą kwestuje prezydent Andrzej Wilk oraz zaproszone przez niego osoby, cieszące się społecznym autorytetem. Akcję wspiera również parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia. Pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty przeznaczone będą na odnowienie i konserwację kolejnego zabytkowego nagrobka znajdującego się na naszej nekropolii.
Na terenie żyrardowskiego cmentarza spoczywają osoby związane z historią naszego miasta i kraju – powstańcy, żołnierze, prezydenci Żyrardowa, organizatorzy życia kulturalnego i społecznego, i ci najliczniejsi, którzy swoim życiem zasłużyli na pamięć przyszłych pokoleń. Wiele nagrobków to swego rodzaju dzieła sztuki, arcydzieła rzemiosła kamieniarskiego.
Zainicjowana w 2007 roku przez Stowarzyszenie „Fabryka Feniksa” akcja pod hasłem „Ratujmy naszą historię od zapomnienia”, organizowana przy współpracy z Prezydentem Miasta Żyrardowa, ma na celu stopniowe, konsekwentne odnawianie najstarszych i najcenniejszych nagrobków, będących częścią historii naszego miasta.
Do tej pory, dzięki zebranym funduszom oraz przekazanym przez prezydenta Żyrardowa środkom z budżetu miasta, udało się odnowić następujące nagrobki:
- grób Marie Marcellin, jedyny na żyrardowskim cmentarzu ślad rodu Dittrichów
- grób pierwszego burmistrza Żyrardowa, Józefa Procnera
- symboliczny grób poległego na Pawiaku wieloletniego prezydenta Żyrardowa, Edmunda Orlika
- krzyż na grobie J. Engela z 1896 r.
- dwie rzeźby nagrobne aniołków na grobach F.K. Schinzla z 1885 r. oraz M. Rüster z 1899 r.
- krzyże w kwaterze Grobu Nieznanego Żołnierza
- rzeźbę anioła na grobie rodziny Kazibetów z 1907 r .
- rzeźbę mnicha na rodzinnym grobie Brzezińskich z 1938 r.
Środki zebrane podczas tegorocznej kwesty przeznaczone zostaną na odnowienie nagrobka rodziny Tuszewskich. „Jest to wyjątkowo ciekawy nagrobek, jeden z najoryginalniejszych spośród znajdujących się na żyrardowskim cmentarzu – podkreśla Maria Badeńska – Stapp, Miejski Konserwator Zabytków w Żyrardowie. - Został wzniesiony na początku XX wieku, a jego elementami charakterystycznymi są postacie Świętej Rodziny w grocie oraz popiersie Św. Piotra, którego możemy rozpoznać po atrybutach - dwóch skrzyżowanych kluczach. W związku z bardzo złym stanem zachowania, nagrobek wymaga natychmiastowych prac konserwatorskich.”
Pięć dotychczasowych akcji, organizowanych pod hasłem „Ratujmy naszą historię od zapomnienia” pokazało, że żyrardowianie potrafią jednoczyć się wokół cennych inicjatyw i razem zrobić coś ważnego na rzecz miasta, jego dziedzictwa i przyszłych pokoleń. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Zachęcamy wszystkich odwiedzających 1 listopada groby swoich bliskich do udziału w akcji.
Źródło: www.zyrardow.pl
Aktualności
Zostań zdobywcą funduszy
Czytaj więcej ...Życzenia Wielkanocne
Czytaj więcej ...Seniorzy nie będą siedzieć w domu
Czytaj więcej ...FIO-Mazowsze Lokalnie 2017 – można już składać wnioski!
Czytaj więcej ...