II Piknik Czerwcowa Skarbnica Inicjatyw
« powrót 2014-07-03Trudno opisać krótko to, co działo się w Puszczy Mariańskiej w niedzielę, 29 czerwca. „Czerwcowa Skarbnica Inicjatyw” – to hasło pikniku zorganizowanego przez Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz wzmocnienia potencjału organizacji pozarządowych i wsparcia lokalnych inicjatyw obywatelskich”, realizowanego w partnerstwie z Powiatem Żyrardowskim, Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie i LGD „Echo Puszczy Bolimowskiej”.
Najważniejsze wydarzenie tego roku już za nami, ale ciągle jeszcze żyjemy tym dniem. Wiele miesięcy przygotowań, mobilizacja pracowników, członków MRIES i wolontariuszy, życzliwość sponsorów, dobra pogoda i mnóstwo odwiedzających – to wszystko sprawiło, że „Czerwcowa Skarbnica Inicjatyw” musiała odnieść sukces. Piknik organizacji pozarządowych odbył się po raz drugi. Zeszłoroczny, wielokrotnie już wspominany, był miłym zaskoczeniem zarówno dla organizatorów, jak i odwiedzających. Nauczeni doświadczeniem, staraliśmy się przygotować wszystko tak, by nawet pogoda nas nie zaskoczyła.
Poranek rozpoczął się spokojnie, a przygotowania poszły niezwykle sprawnie. Z pomocą przyjechali niezawodni strażacy z OSP Michałów, którzy pomogli napełnić wodą basen – jedną z bezpłatnych atrakcji dla dzieci.
Piknik, który odbył się drugi raz, miał służyć przede wszystkim propagowaniu idei pozarządowości. Można śmiało powiedzieć, że udało się tę ideę przekazać: zaprezentować, jak działają lokalne organizacje i jakie pomysły mają do przekazania ludzie, którzy z tymi organizacjami współpracują.
Wydarzenie wzbudziło naprawdę ogromne zainteresowanie. Na stoiskach prezentowały się organizacje i instytucje z terenu powiatu żyrardowskiego i gminy Bolimów w pow. skierniewickim:
- Chór Towarzystwa Śpiewaczego „Lira” z Żyrardowa, który pięknym śpiewem uświetnił mszę św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP;
- Ochotnicze Straże Pożarne z Bartnik, Michałowa i Puszczy Mariańskiej, które zajęły niemal cały plac przy kościele, stanowiąc nie lada atrakcję;
- Powiatowa Komenda Policji z Żyrardowa, urządzając pokaz strojów, wyposażenia i sprzętu policyjnego;
- MRIES i LGD „Echo Puszczy Bolimowskiej” – oprócz prezentacji wydawnictw i zrealizowanych działań organizacje stworzyły kącik dla dzieci z wielkimi bańkami mydlanymi i tablicami do rysowania;
- Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 27 Pułku Ułanów, które w pełnym umundurowaniu prezentowało broń oraz zorganizowało konkursy dla najmłodszych;
- Fundacja Ochrony Środowiska, która oferowała konkursy i gry dla dzieci i dorosłych;
- PTTK Żyrardów, Esperantotour, PTSM Żyrardów, Liga Morska i Rzeczna, Koło Przewodników PTTK „Belferek”, Latarnicy Polski Cyfrowej – to bogate stoisko oferowało liczne publikacje, zapisy na warsztaty oraz gadżety;
- Stowarzyszenie „OSADA” prowadzące warsztaty artystyczne – m. in. odlewy z gipsu;
- Grupa „U NAS”, w ramach „Skarbnicy Pomysłów, pod ogromnym namiotem oferowała liczne warsztaty: decoupage, malarstwo, orgiami, ikebana, lepienie z gliny, rzeźba i inne;
- Gminny Ośrodek Kultury z Bolimowa oczarował bogactwem barw kwiatów z krepiny;
- Nadleśnictwo Radziwiłłów, które reprezentowali leśnicy prowadzący konkursy przyrodnicze, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem;
- Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Miejsko-Powiatowy w Żyrardowie oferowało wsparcie nie tylko dla diabetyków, ale także dla osób chcących zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej;
- Towarzystwo Oświatowe Gminy Bolimów było znakomitym przykładem organizacji sprawdzającej się jako organ prowadzący szkoły.
Swoje stoisko mieli również organizatorzy. Pod wspólnym namiotem pracownicy i wolontariusze Mariańskiego Ruchu Inicjatyw-Ekonomiczno-Społecznych i Lokalnej Grupy Działania „Echo Puszczy Bolimowskiej” oferowali szereg publikacji o regionie, wydanych przez te stowarzyszenia, ale również przez Bolimowski Park Krajobrazowy. Można było otrzymać materiały Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Puszczy Mariańskiej. Dodatkową atrakcją były oferowane questy po Bolimowie, Guzowie i Puszczy – za przejście puszczańskiego questu podczas pikniku można było otrzymać nagrodę. Najmłodsi i przy tym stoisku znaleźli coś dla siebie: ogromne bańki mydlane, i duże tablice, po których rysowali kolorową kredą.
Punkt informacyjny Lokalnego Centrum „okupowany” był przez odwiedzających od samego początku – dostępne były tam m. in. foldery informacyjne, karty do głosowania na najciekawszą formę prezentacji przez organizacje, a także karty konkursowe „Poszukiwacze Inicjatyw”. Konkurs „Poszukiwacze…” w tym roku zyskał ogromne zainteresowanie: wydano 400 kart! Wytrwali poszukiwacze, którzy odnaleźli wszystkie stoiska NGO i prawidłowo odpowiedzieli na pytania dotyczące tych organizacji, wzięli udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Blisko 150 osób czekało na ogłoszenie wyników, a można było wygrać m. in. rower czy tablet.
Nie zabrakło również i w tym roku konkursu plastycznego zorganizowanego przez MRIES. O zainteresowaniu świadczy ponad 50 pięknych prac prezentujących kwiaty polskie, pod takim bowiem hasłem odbył się ten konkurs. Nagrody, przyznane w czterech kategoriach wiekowych, z pewnością ucieszyły zwycięzców.
Osobliwą atrakcją był Festiwal Smaków – „Pierścień Smaków Gminy Puszcza Mariańska”. Smaki tradycyjnych i lokalnych potraw prezentowali mieszkańcy naszej gminy, częstując odwiedzających budnicką szynką w cieście, rosołem dworskim z makaronem radziwiłłowskim, pierogami, gołąbkami, jagodziankami Mariankami, chlebem z miodem, smalcem pani Wandy i innymi smakołykami. Długie kolejki przy festiwalowych namiotach świadczyły o tym, że na piknik zostały przygotowane naprawdę pyszne potrawy. Festiwal cieszył nie tylko podniebienia, ale również oczy odwiedzających kolorowymi rysunkami lokalnych potraw, wykonanymi przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Michałowie.
Innym wydarzeniem towarzyszącym był Turniej Piłki Siatkowej, dofinansowany przez Gminę Puszcza Mariańska w ramach współpracy z NGO. Dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Skrockiego, mieszkańca Puszczy, turniej odbywa się corocznie, gromadząc miłośników siatkówki plażowej. Swoje zmagania siatkarze rozpoczęli już o godz. 10.00, a zakończyli po południu rozdaniem pucharów i medali.
Mnóstwo dodatkowych atrakcji czekało na najmłodszych:
- ogromny plac zabaw, gdzie największym zainteresowaniem cieszył się basen z łódkami, nie zabrakło zjeżdżalni i kuli Zorbing, gdzie można było się schować i tak „chodzić” po trawie;
- miasteczko strażackie, gdzie OSP z Bartnik, Puszczy Mariańskiej i Michałowa zrobili wspaniałe show: pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej, pozwolili dzieciom zjeżdżać na linie i urządzali zawody z pompowaniem wody na czas;
- policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Żyrardowie prezentowali swoje stroje i sprzęt, co ucieszyło najmłodszych uczestników pikniku;
- Włodzimierz Dzierzbicki ze stowarzyszenia „Promyk” zapewnił dzieciom i młodzieży odrobinę adrenaliny, oferując m. in. przejażdżki motocyklem.
Oczywiście przez cały czas na scenie prezentowali swoje talenty liczni występujący:
- Młodzież z gminy Puszcza Mariańska pod kierownictwem Jerzego Andrzejewskiego,
- Koło Gospodyń Wiejskich z Franciszkowa,
- Kabaret „Spóźniony Zapłon”,
- Dziecięcy Zespół Ludowy „Wianeczek” ze Szkoły Podstawowej w Kęszycach,
- Muzyczne show „Złote polskie przeboje” w wykonaniu dzieci z Mszczonowskiego Ośrodka Kultury,
- Zespół The Thrill.
Na scenie odbyły się również pokaz Zumby, wręczenie nagród „Pożyczkobiorca Roku 2013” i wręczenie nagród w konkursach plastycznym i „Poszukiwacze Inicjatyw”. Prowadzący w przerwach pomiędzy występami prowadził konkursy wiedzy o NGO i regionie.
Ponadto Piknik uatrakcyjnił pan Tomasz Ojrowski, który przeleciał swoim samolotem nad Puszczą Mariańską i przygotował zdjęcia z lotu ptaka.
Dopełnieniem różnego rodzaju wydarzeń, jakie odbywały się tego dnia, było spotkanie w Galerii „U NAS”, związane z promocją książki Macieja Kucharskiego „Gmina Puszcza Mariańska podczas I wojny światowej” i spotkanie z autorem.
To wszystko sprawiło, że „Czerwcowa Skarbnica Inicjatyw” była absolutnie wyjątkowa. Dobra pogoda przez cały dzień wieczorem jednak sprawiła małego psikusa i na sam koniec deszcz zgasił zapał do tańca, dlatego też nie wystąpił zespół Brooklyn Cover Band.
Z całego serca dziękujemy wolontariuszom i wszystkim osobom i instytucjom które wsparły nas darowiznami, pracą i dobrymi pomysłami. Długa lista świadczy o tym, jak wiele dobrych serc przyczyniło się do zorganizowania tego niezapomnianego pikniku.
Patronami pikniku byli: Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz oraz Wójt Gminy Puszcza Mariańska Michał Staniak.
Piknik wsparli:
- ALL TRADE Zenon Matusiak
- Apteka Mariańska w Puszczy Mariańskiej
- B.G. FLOORS Agata Grabowska-Biały
- Bank Spółdzielczy w Skierniewicach Oddział w Puszczy Mariańskiej
- Delikatesy Centrum Bolimów Mariusz Traut
- Gmina Bolimów
- Gmina Puszcza Mariańska
- Gminna Biblioteka Publiczna w Puszczy Mariańskiej
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Puszczy Mariańskiej
- Gospodarstwo Pasieczne Jagoda i Andrzej Domagała
- Jednostka Wojskowa nr 4226, Skład Puszcza Mariańska
- KBO FOTO-VIDEO Bogdan Ogrodnik
- Kompleks Basenów Termalnych w Mszczonowie
- Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej
- Nadleśnictwo Radziwiłłów
- Naprawa Automatycznych Skrzyń Biegów – Piotr Michalak
- Ośrodek Wypoczynkowy „Przystań” w Tomaszowie Mazowieckim
- ÓSEMKA – OŁÓWEK Tomasz Włochacz
- Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej
- P.H.U. „Bud – Kor” Paweł Cichocki
- P.H.U. Marcell-Bruk Marcin Czekalski
- Rada Gminy Puszcza Mariańska
- Salon Fryzjerski - Urszula Koźbiał
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy – Marek Marcinowski
- Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie
- Wojskowe Koło Łowieckie nr 108 „Bóbr”
- Zakład Poprawczy w Studzieńcu
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Puszczy Mariańskiej
- Żyrardowskie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości
To tyle „na gorąco”, zaś po więcej informacji zapraszamy wkrótce do 8 numeru gazety „INICJATYWA Społeczny Kurier Mazowsza Zachodniego”, gdzie zamieścimy szczegółową relację
z naszej „Czerwcowej Skarbnicy Inicjatyw”.
Katarzyna Niewczas