Konkurs „Dobre Stypendia” – nabór wniosków przedłużony do 22 września
« powrót 2014-09-11Mówi się, że możemy zmienić siebie, ale nie innych. To nieprawda. Ktoś, kto funduje stypendia, zmienia otoczenie swojej firmy, organizacji, instytucji. To otoczenie staje się coraz bardziej wartościowe, bo przybywa w nim liderów wiedzy, umiejętności i kreatywnego myślenia. Inwestując w stypendia dajemy innym szansę, by stali się takimi, jakimi chętnie byśmy ich widzieli, czyli wartościowymi dla siebie i innych – mówi Paweł Łukasiak, członek zarządu Fundacji Dobra Sieć. I dodaje: Chcemy zainspirować inne organizacje, instytucje, firmy do zakładania funduszy stypendialnych i tworzenia kolejnych ciekawych programów. Zapraszamy tych, którzy już mają doświadczenie w tym temacie do zgłoszenia się do Konkursu naszej Fundacji.
Mądre pomaganie
Wśród organizatorów programów stypendialnych najwięcej jest organizacji pozarządowych, które stanowią ponad połowę wszystkich instytucji przyznających stypendia społeczne. Kolejnym ważnym graczem na rynku stypendialnym są samorządy, które są odpowiedzialne za nieco ponad jedną czwartą wszystkich programów stypendialnych (nie licząc stypendiów, przyznawanych przez jednostki samorządu terytorialnego, ale finansowane z pieniędzy administracji centralnej). Jeśli potraktujemy fundacje korporacyjne jako część struktury firm i zaliczymy je do jednej grupy, na trzecim miejscu uplasują się właśnie przedsiębiorstwa. Ciekawe programy stypendialne oferują również uczelnie wyższe.
Nie tylko pieniądze, czyli bonus do stypendium
Jak wynika z zeszłorocznego badania „Mapa stypendiów w Polsce”, niektóre programy stypendialne, poza innymi niż finansowe formami wsparcia, oferują stypendystom dodatkowe korzyści, które uzupełniają ofertę stypendialną, między innymi: opiekę mentora lub opiekuna naukowego, staż (jako uzupełnienie stypendium), wyjazdy i spotkania integracyjne dla stypendystów, udział w programie wolontariatu, pomoc w znalezieniu zatrudnienia, możliwość o aplikowanie o inne stypendia lub nagrody. Wśród oferty uzupełniającej programy stypendialne znalazło się również wiele dodatkowych korzyści, wśród których występują np. przynależność do klubu stypendysty, możliwość aplikowania o inne stypendia itd.
Zgłoś swoje „Dobre Stypendium”
Organizowany po raz piąty Konkurs „Dobre Stypendia” ma na celu pokazanie na przykładzie Laureatów, w jaki sposób programy stypendialne ułatwiają dostęp do kształcenia i rozwoju, pomagają w spełnianiu większych i mniejszych marzeń o lepszej przyszłości i rozwoju talentów i pasji. Niezwykle istotne jest również wyróżnienie najlepiej prowadzonych programów stypendialnych, prowadzonych przez fundacje i stowarzyszenia, uczelnie wyższe, samorządy, firmy oraz fundacje korporacyjne. Ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym nastąpi jesienią podczas konferencji w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jak mówi Anna Koseska z Fundacji Dobra Sieć: Niezwykle ważną częścią wydarzenia jest poznanie samych stypendystów, którzy mogą sami zaświadczyć, jak zmieniło się ich życie dzięki konkretnemu programowi. Zapraszamy organizatorów programów stypendialnych do zgłaszania się do Konkursu do 22 września.
W pierwszych czterech edycjach Konkursu tytuł „Dobre Stypendium” otrzymały między innymi Lotos wspierający młodych skoczków narciarskich, Fundacja PGNiG SA, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Orlen DAR SERCA, Urząd Miasta Łodzi, Uniwersytet Jagielloński oraz Tygodnik Polityka.
Więcej szczegółów, formularz zgłoszenia i regulamin dostępne są na stronie www.mojestypendium.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń - 22 września 2014 r.