Startuje konkurs FIO - Mazowsze Lokalnie
Czytaj więcej ...Rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Łasiecznikach.
Ochotnicza Straż Pożarna w Łasiecznikach (początkowo Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej) powstała 7 lutego 1928 roku; statut OSP zatwierdził formalnie Wojewoda Warszawski 1 maja 1928 roku (poz. L.B.P.II/657, nr rejestru 1578)
Założycielami organizacji, funkcyjnymi i jednocześnie pierwszymi strażakami byli:
1. Henryk Kowalczyk – prezes, były sekretarz Gminy Nieborów
2. Jan Figat – zastępca prezesa
3. Antoni Wiercioch – naczelnik
4. Władysław Mazgaj – zastępca naczelnika
5. Wojciech Figat – sekretarz
6. Antoni Figat – gospodarz
7. Józef Milczarek – członek
8. Stanisław Cieślak – członek
9. Jan Szewczyk – członek
10. Józef Owczarek – członek
W skład pierwszej komisji rewizyjnej weszli:
1 Józef Tuszyński – przewodniczący
2. Jan Figat – członek
3. Kazimierz Buczek – członek
Powstanie tej straży jest efektem potrzeby środowiska, związanej z organizowaniem prowadzenia akcji zapobiegawczej przed pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz współpraca w tym zakresie z władzami państwowymi.
Powstanie organizacji jest też wyrazem współuczestniczenia mieszkańców wsi i chęci zgodnej pracy dla dobra mieszkańców i najbliższej okolicy.
Świadczą o tym chociażby dobrowolne składki złożone przez 24 osoby na zagospodarowanie straży.
Rys historyczny
W 1929 roku Jan Figat przekazał nieodpłatnie plac pod budowę remizy strażackiej, na którym 2 lata później stanął piękny drewniany, kryty papą budynek OSP.
W okresie międzywojennym w ciągu 10 lat istnienia strażacy brali udział w gaszeniu pożarów, organizowaniu imprez kulturalno-rozrywkowych i uczestniczyli w akcjach szkoleniowych oraz zawodach rejonowych, uzyskując nieraz satysfakcjonujące wyniki.
W latach okupacji działalność Ochotniczej Straży była osłabiona, ale nie zahamowana. Mimo terroru i surowych zakazów organizowania zbiórek i zgromadzeń, strażacy spotykali się w czasie pełnienia dyżurów oraz podczas wyjazdów do pożaru.
Z powodu dewastacji budynku strażackiego przez okupantów, strażacy zabezpieczali sprzęt, chroniąc i konserwując go w swoich domach. Niestety okupacja pozostawiła zniszczenia w budynkach strażnicy i straty w ludziach.
Z rąk okupanta ponieśli śmierć ofiarni strażacy.
Dh. Ignacy Figat – naczelnik
Dh. Jan Figat– strażak
Cześć ich pamięci!
W miarę wyzwalania polskich miast i wsi naszego kraju straże pożarne stopniowo obejmowały służbę, najpierw na terenach wschodnich Polski, potem centralnych i zachodnich. Mimo dużego nakładu wysiłków organizowanie straży pożarnych napotkało poważne trudności. Szeregi strażackie doznały dotkliwych strat podczas wojny i okupacji hitlerowskiej. Około 50 tysięcy strażaków poległo w walkach, zginęło w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych. Wielu też znajdowało się w oddziałach wojskowych. Ci, którzy pozostali i zdołali między sobą nawiązać kontakt przystąpili do formowania na nowo straży pożarnych oraz ich wyższych związków organizacyjnych w skali gminy, powiatu, województwa i całego kraju.
Odczuwając dotkliwe braki w wyposażeniu technicznym, strażacy montowali sprzęt z różnych wraków i z nimi przystępowali do akcji ratowniczo-gaśniczych.
W momencie wyzwolenia powiatu łowickiego, tj. 17 stycznia 1945 roku, wznowiła swoją działalność OSP w Łasiecznikach. Członkowie OSP wyremontowali zdewastowaną podczas wojny strażnicę, zgromadzili sprzęt przeciwpożarowy i rozpoczęli systematyczne szkolenie i werbunek nowych członków.
Jednocześnie strażacy starali się pobudzać i rozwijać inicjatywy zmierzające do zwiększenia udziału mieszkańców wsi w ochronie przeciwpożarowej.
Mieszkańcy Łasiecznik z własnych funduszy zakupili mundury sukienne i syrenę elektryczną (do tego czasu środkami alarmowymi była jedynie trąbka i cztery sygnały alarmowe w postaci gongu – lemieszy). Nabyto też wóz rekwizytowy i beczkowóz. We własnym zakresie wykonano również drabinę Szczerkowskiego oraz rozkładaną podłogę. W 1960 roku w ramach dotacji państwowych otrzymano wóz rekwizytowy, ogumienie beczkowozu i beczkę o pojemności 800 l.
Rok później jednostka otrzymała motopompę M-800, co pozwoliło zastąpić ręczną sikawkę, którą posługiwano się przez około 30 lat. Motopompa poważnie usprawniła akcję gaszenia pożarów.
W 1963r. wykopano zbiornik wodny o wymiarach 12x25 m, w dużej mierze Strażnica zawdzięczała go druhowi Czesławowi Krupińskiemu, który również bezinteresownie naprawiał i konserwował sprzęt strażacki. Wówczas wg protokołu z walnego zebrania z dnia 5 marca 1966 roku zabezpieczenie wodne gwarantowały: 1 zbiornik wodny i 6 nastawek w tym 3 sezonowe.
W związku z tym, że dotychczasowa remiza była już poważnie zniszczona i nie zaspokajała potrzeb wynikających z warunków ekonomiczno-społecznych i zwiększonej ilości sprzętu pożarniczego, postanowiono zbudować nową strażnicę.
W związku z tym dnia 31 maja 1961 roku powołano Komitet Budowy, który po dwóch reorganizacjach swojego składu doprowadził pracę do zakończenia. Roboty budowlane były prowadzone od listopada 1963 roku do 1 października 1966 roku. W tym dniu bowiem nastąpił protokólarny odbiór z udziałem przedstawiciela Powiatowej Rady Narodowej, wykonawców i przedstawicieli komitetu budowy - dh. Feliksa Milczarka i Juliana Buczka, którzy wytrwali do końca przy budowie remizy.
Wartość kosztorysowa pierzowego budynku murowanego wynosiła 517 tyś., a kubatura 1190m2. Na całość remizy składały się następujące pomieszczenia:
2 garaże – 79 m2
Biuro – 11 m2
2 magazyny – 11 i 12 m2
Biblioteka – 11 m2
Obiekt został wzniesiony w czynie społecznym przy znacznej pomocy państwa.
Pomoc tą stanowiły dotacje:
Z Państwowej Rady Narodowej z Łowicza – 130,000
Z Komitetu Wojewódzkiego SFOS – 200,000
Z Prezydium Gromadzkiego Rady Narodowej – 50,000
Pozostałe fundusze, łącznie z czynami społecznymi takimi jak wykopy pod fundamenty, własnymi składkami, transportem, wszystkimi pracami, wykonali strażacy i mieszkańcy wsi. pokonywaniu ich pomagali nam: prezydent Państwowej Rady Narodowej z Łowicza, Prezydium Gromadzkiego Rady Narodowej w Nieborowie oraz komendant PSP w Łowiczu. Z miejscowego komitetu dużą ofiarnością i zaangażowaniem wykazali się: dh. Feliks Milczarek, Julian Buczek, Stanisław Mazgaj, Czesław Krupiński, Józef Figat, Stanisław Figat, Józef Ambroziak oraz Kazimierz Figat.