Inicjatywa

 

GRUPA „U NAS”


9 kwietnia 2011r., z inicjatywy Mirosławy Łady oraz lokalnych artystów, została powołana do życia grupa, która przyjęła nazwę "U NAS". W skład grupy wchodzą twórcy-amatorzy, którzy chcą prezentować swój talent i umiejętności oraz promować kulturę i sztukę,zarówno w gminie Puszcza Mariańska, jak i poza jej granicami. Twórcy ci to osoby w różnym wieku, różnych zawodów, w tym również emeryci, prezentujący malarstwo, rysunek, fotografię, rzeźbę, haft, biżuterię i poezję. Są to ich pasje życiowe, sposób na życie.

Dzięki wójtowi gminy Puszcza Mariańska, panu Michałowi Staniakowi, grupa „U NAS” ma swoją siedzibę w centrum Puszczy Mariańskiej, w zabytkowym budynku starej szkoły z czasów Komisji Edukacji Narodowej. Uroczyste otwarcie Galerii „U NAS” odbyło się 11września 2011r., w dniu gminnych dożynek. Przybyło wielu znamienitych gości, niektórzy z nich wpisali się do księgi pamiątkowej. Do Galerii „U NAS” można przyjść na herbatę, kawę, spotkać się ze znajomymi, obejrzeć aktualne wystawylub przyjść na spotkanie tematyczne. Galeria jest czynna we wtorki i czwartki od godz. 16:00 do 20:00, ponieważ członkowie Grupy chętnie dyżurują w Galerii.


Pierwsza z wystaw pokazywała twórczość artystów grupy "U NAS" :

Edyta Stępniak – sztuka układania kwiatów suszonych,

Katarzyna Szczechowicz – malowanie na szkle, płótnie,

Elżbieta i Piotr Korczak-Idzińscy – projektowanie i wykonywanie biżuterii,

Lidia Jagura – haftowanie obrazów, wykonywanie biżuterii,kompozycje kwiatowe,

Tadeusz Smoliński – rzeźbiarstwo, głównie o tematyce sakralnej; prace artysty znajdują się w kraju i za granicą,

Tamara Wrońska – malarstwo,

Joanna Kobińska– wykonywanie biżuterii według własnych pomysłów,

Ryszard Pękała – fotografia artystyczna,

Marianna Gołębiowska – haft krzyżykowy, szydełkowanie, ozdoby z różnych materiałów, ozdoby bożonarodzeniowe oraz wielkanocne,

Maria Korczak-Idzińska – malarstwo,

Barbara Markuszewska – malowanie na płótnie.


Wystawa ta została przeniesiona do Domu Kultury w Bolimowie, gdzie była bardzo dobrze przyjęta. Artyści z Bolimowa również gościli ze swoimi pracami w Galerii „U NAS”. Były to kwiaty z krepiny,kowalstwo artystyczne, biżuteria i malarstwo. Dzięki takiej wymianie wystaw została nawiązana ciekawa i twórcza współpraca.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pokazano w naszej Galerii stroiki i ozdoby świąteczne. Zrobiły je dzieci z przedszkola, młodzież szkolna z Puszczy Mariańskiej, Korabiewic i wychowankowie Zakładu Poprawczego w Studzieńcu. Ozdoby były pięknie wykonane, do ich stworzenia wykorzystano różne materiały, np. makaron, który świetnie się nadawał na pokrycie dachu szopki. Dzieci z przedszkola zrobiły przeróżne choineczki z szyszek. Wystawa cieszyła oczy mnóstwem pomysłów i barw.

Oprócz wystaw odbywają się spotkania tematyczne. Pierwsze z nich to spotkanie z historią, prowadzone przez Macieja Kucharskiego i Mariusza Janczaka, pasjonatów„tropiących” historię okolicy i nie tylko. Treścią ich przekazów była II wojna światowa i powstanie styczniowe. Rzetelnie przygotowane, z małymi wystawami, ciekawymi eksponatami. Spotkania te cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo i ciekawa jest historia dotycząca Puszczy Mariańskiej i okolicy.

Kolejne spotkanie – prezentacja małej architektury, czyli kapliczek znajdujących się na terenie gminy Puszcza Mariańska, przygotowana była profesjonalnie przez Aleksandrę Jodziukin-Kuran, która przekazała wyczerpujące objaśnienia i zdjęcia. Dokumentacja pokazanych kapliczek jest cennym wkładem do historii Gminy.Ważna jest ochrona takich zabytków od zapomnienia, tym bardziej, że niektóre mają ponad 100 lat.

Wzruszające i interesujące było spotkanie z poezją – wieczór poetycko-muzyczny. Wiersze mieszkańców gminy, recytowane przez młodzież, muzyka wykonana przez uczniów.

Działalność Galerii rozrasta się. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty artystyczne (malarstwo, rysunek), prowadzone przez Piotra Korczaka-Idzińskiego w ramach projektu „Nowe wcielenie Starej Szkoły”, realizowanego w ramach Programu LEADER. Po zakończeniu warsztatów przez miesiąc można było obejrzeć wystawę prac uczestników warsztatów. Obecnie można obejrzeć wystawę haftów krzyżykowych, wykonanych przez uczestników warsztatów prowadzonych przez Mariannę Gołębiowską i Lidię Jagurę, również w ramach projektu. Kolejne warsztaty, które realizowane są przez Grupę, dotyczą fotografii, a prowadzone są przez Ryszarda Pękałę.

W wyniku ogromnego zainteresowania warsztatami artystycznymi utworzono ognisko plastyczne, w którym mogą brać udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Przez ten niemalże rok od otwarcia, Galeria cieszy się stałym zainteresowaniem, liczymy, że zjawią się inni pasjonaci i sympatycy.

Joanna Kobińska


Grupa „U NAS” działa przy Mariańskim Ruchu Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych w Puszczy Mariańskiej. Stowarzyszenie wspiera Grupę zarówno merytorycznie, jak i technicznie.

Artyści i członkowie wspierający:


Marianna Gołębiowska, Lidia Jagura, Joanna Kobińska, Maria Korczak-Idzińska, Piotr i Elżbieta Korczak-Idzińscy, Mirosława Łada, Barbara Markuszewska, Beata Pękała, Ryszard Pękała, Iwona Słojewska, Tadeusz Smoliński, Edyta Stępniak, Katarzyna Szczechowicz, Tamara Wrońska, Teresa i Andrzej Zakrzewscy.

Pliki do pobrania

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ